Dzień Otwartych Koszar na kieleckiej Bukówce

      W dniu 16 maja 2018r. uczniowie klasy pierwszej i drugiej Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Łokietka w Chęcinach wraz z wychowawcami: Panią Renatą Bitner – Nożyńską i Panią Moniką Soburą – Święs – koordynatorem wyjazdu, wzięli udział w Dniu  Otwartych Koszar, w Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych im. gen. broni Władysława Sikorskiego w Kielcach.

Wycieczka rozpoczęła się od zwiedzenia Sali Tradycji, gdzie uczniowie zapoznali się  z niezwykle bogatą historią i tradycjami Centrum, które jest głównym ośrodkiem przygotowującym polskich żołnierzy do służby poza granicami kraju, w tym do misji pokojowych w Syrii, Libanie, Kambodży, byłej Jugosławii, obserwatorów wojskowych, operacji pokojowych w Bośni i Hercegowinie, Kosowie.
W jednostce zaprezentowano najnowocześniejsze wyposażenie i umundurowanie żołnierza, broń strzelecką oraz pokaz statyczny pojazdów wojskowych i specjalnych między innymi HMMWV, Topola 3 i Star Saperski 944. Uczniowie mieli, również możliwość założyć kamizelkę kuloodporną oraz elementy sprzętu obrony przed bronią masowego rażenia – maskę przeciwgazową MP-5.
Dużym zainteresowaniem cieszył się pokaz sprzętu inżynieryjno – saperskiego  oraz posterunek kompanijny OP-60, skonstruowany na wzór posterunku w Syrii, z  misji zagranicznej polskich żołnierzy.

Największą  atrakcją, było jednak obejrzenie śmigłowca Mi 24, gdzie zwiedzający mogli obejrzeć statek powietrzny od wewnątrz i usiąść za jego sterami.

Na zakończenie pobytu na kieleckiej Bukówce uczniom wyświetlono  film, przedstawiający działalność Centrum, udział w misjach zagranicznych i kursach przygotowawczych.

Udział w Dniu Otwartych Koszar, miał  na celu popularyzowanie edukacji obywatelskiej, patriotycznej i proobronnej młodzieży szkolnej, jak również  kształtowania świadomości historycznej wśród  uczniów.

« z 2 »
Skip to content