Jak zorganizować dzieciom warunki do nauki w domu?
Na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej: www.men.gov.pl znajdziemy materiały edukacyjne, które mogą być pomocą nie tylko dla nauczycieli, ale również dla rodziców i uczniów. To różnego rodzaju strony internetowe, które warto odwiedzić np. www.epodreczniki.pl. Nauczyciele naszej szkoły wysyłają także za pośrednictwem dziennika elektronicznego dodatkowe materiały do nauki on-line do realizacji w domu, korzystają z fecebooka, czy platformy elerningowej.
Osobnym zagadnieniem jest strona Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, która przygotowała pakiety materiałów dla maturzystów. Link do zadań egzaminacyjnych: https://cke.gov.pl/egzamin-maturalny/egzamin-w-nowej-formule/
Jak motywować i wspierać dzieci do systematycznego uczenia się poza szkołą.
W dobie pandemii koronawirusa, przyszło nam się zmierzyć z nową rzeczywistością szkolną. Pamiętajcie, że Wy jako uczniowie pomimo ograniczeń, nadal realizujecie obowiązek szkolny – tylko w innej formie. Uczycie się wykorzystując do tego udostępnione przez nauczycieli – materiały w „ wirtualnym świecie”. Chociaż szkoły opustoszały, to trzeba pamiętać o tym, że Wy nadal się uczycie – a My Was uczymy- tylko zdalnie
Oto kilka rad dla Was – Jak motywować się do systematycznego uczenia się poza szkołą?.
- Utrzymuj szkolny tryb dnia.
- Wstawaj o tej samej porze.
- Zachowaj poranną rutynę: pamiętając o dbaniu o własną higienę i zjedzeniu porządnego śniadania.
- Przed rozpoczęciem nauki przewietrz pokój.
- O określonej porze zacznij pracę zdalną zleconą przez nauczycieli.
- W czasie nauki rób sobie przerwy- po 40 minutach nauki 15 minut przerwy.
- W czasie przerw unikaj oglądania seriali, grania w gry, oglądania youtuba- to odciąga Twoją uwagę.
- Systematycznie odrabiaj zadane prace przez nauczycieli.
- Ucz się, aby ćwiczyć pamięć.
- Wieczorem uspokój umysł. Wieczór to dobry moment do treningu umysłu. Naucz swój umysł, jak ma zatrzymywać pracę i wchodzić w stan relaksu. Wystarczy, byś przez 5-10 minut w pozycji siedzącej odliczał/a oddechy. Kiedy skoncentrujesz uwagę na oddechach, zbędne myśli zaczną się wyciszać.
- Dbaj o sen- śpij minimum 8 godzin. To wzmacnia odporność fizyczną i psychiczną.
Drogi rodzicu:
- Wytłumacz, że za naukę dziecko odpowiada samo, ale rodzice są zawsze do dyspozycji.
- Pomagaj, ale nie wyręczaj (pomóż zrozumieć polecenie, zaplanujcie poszczególne etapy niezbędne do wykonania zadania, w razie potrzeby udziel wskazówek).
- Podkreślaj znaczenie nauki w życiu człowieka pokazując praktyczne zastosowanie zdobytych informacji.
- Pomagaj w rozwinięciu umiejętności potrzebnych w nauce (czytanie, zapamiętywanie, notowanie, koncentracja uwagi i inne).
- Połącz przyjemne z pożytecznym (jeśli dziecko lubi oglądać filmy to wykorzystaj i pokaż mu filmową adaptację omawianej lektury).
- Doceniaj pracę i samodzielność, chwal za osiągnięcia, ale także za włożony wysiłek.
Nie stawiaj wymagań wobec dziecka ponad jego możliwości. - Unikaj atmosfery napięcia, nie okazuj ciągłego niezadowolenia, lecz szukaj mocnych stron swojego dziecka i udzielaj mu wsparcia.
- Nie porównuj dziecka do rodzeństwa, kolegów, lecz do poprzedniego poziomu jego umiejętności – uświadamiasz mu w ten sposób postępy i motywujesz do dalszej pracy
Drogi Rodzicu, wspieraj własne dziecko. Monitoruj jego postępy, tak jak dotychczas.
Jest to trudny czas dla Nas wszystkich ale wspólnymi siłami musimy go przezwyciężyć.
Drodzy uczniowie oraz Rodzice, my Nauczyciele jesteśmy do Waszej dyspozycji za pośrednictwem między innymi dziennika elektronicznego.
Powodzenia