POLICJANCI W SŁUŻBIE HISTORII

Wczoraj 01 lutego w Krakowie odbyły się warsztaty historyczne nawiązujące do konkursu „Policjanci w służbie historii” organizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej dla uczniów klas policyjnych szkól średnich. W zajęciach wzięli udział  nasi uczniowie z I klasy policyjnej liceum ogólnokształcącego Wiktoria Ciechańska , Wiktoria Danielewska i Sebastian Skowronek wspólnie z funkcjonariuszami Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Kielcach.

Celem konkursu „Policjanci w służbie historii” jest zainteresowanie uczniów najnowszą historią Polski ze szczególnym uwzględnieniem historii Policji w czasach II Rzeczypospolitej i II Wojny Światowej oraz jej wkładu w odzyskiwanie przez Polskę niepodległości i odbudowę Państwa Polskiego. Konkurs jest prowadzony i realizowany przez Instytut Pamięci Narodowej a partnerem projektu jest Komenda Główna Policji. Garnizon świętokrzyski reprezentowali policjanci z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Kielcach, wraz z trójką  naszych uczniów Powiatowego Zespołu Szkół w Chęcinach z klasy o profilu policyjnym.

Jednym z etapów konkursu jest przygotowanie krótkiego filmu na temat policjanta, który pełnił służbę w Policji Państwowej oraz może stanowić przykład etosu funkcjonariusza z tamtej epoki. W tym celu uczestnicy warsztatów uczyli się montażu filmu, aby jak najlepiej zaprezentować swoją pracę. W kolejnej części młodzież wysłuchała niezwykle interesującego wykładu dr Marcina Chorążki, z Instytutu Pamięci Nrodowej w Krakowie, pt. „Historia w Policyjnym Mundurze”, który poza rysem historycznym przekazał wiele interesujących wiadomości o Granatowych Policjantach, których nie znajdziemy w książkach

Poza naszymi uczniami z Powiatowego Zespołu Szkół w Chęcinach w warsztatach uczestniczyli uczniowie z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Kielcach oraz Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych we Włoszczowie.

Skip to content