Praktyki w Grecji poszerzą Ich horyzonty

unja-2019

      Nowe  doświadczenia zawodowe, wiele  umiejętności potrzebnych na dzisiejszym rynku  pracy oraz niezbędną wiedzę zdobyli uczniowie z Powiatowego Zespołu Szkół z Chęcin podczas praktyk w Grecji  na które wyjechali w dniu 27.10.2019.  Mieli oni  również okazję poszerzyć horyzonty społeczno- kulturowe a wszystko  odbywało się  w jednym  z najpiękniejszych regionów kraju- na Riwierze Olimpijskiej. Przez dwa tygodnie młodzież  zdobywała zawodowe kompetencje pod okiem profesjonalistów w firmach zgodnie z ich kierunkami kształcenia. Tym samym uczniowie mieli okazję poznać nowe technologie, urządzenia  i instrumenty, co znacząco pogłębi ich zawodowe umiejętności. To była także świetna okazja do poszerzenia słownictwa zawodowego, zarówno w języku polskim jak  i angielskim. Zdobywając nowe kwalifikacje zagwarantują sobie większe szanse na znalezienie dobrej pracy w przyszłości. Praktyki w nowoczesnych greckich firmach umożliwiły uczniom zapoznanie się z technologiami niedostępnymi jeszcze w Polsce. Jednocześnie te młode osoby nauczyły się pracy zespołowej, nabrali pewności siebie i stali się bardziej przedsiębiorczy.

Wszystkie doświadczenia zawodowe znacząco wpłyną na mobilność na rynku pracy oraz spowodują, że młodzież szkolna z Chęcin stanie się atrakcyjna  dla pracodawców.

Umiejętności organizacyjne, analityczne, dobra znajomość języka angielskiego czy kreatywność to atuty, dzięki którym uczniowie z PZS  nie powinni mieć problemu ze znalezieniem dobrej pracy. Ich zawodowe kompetencje będą  potwierdzały europejskie certyfikaty Europass> Mobility, które umożliwiają podjęcie zatrudnienia również poza granicami kraju.

Młodzież podczas wyjazdu zdobyła jednak znacznie więcej wartości. Przebywając  w regionie Riwiery Olimpijskiej miała okazję poznać jej niezwykłe zabytki jak chociażby Meteory, ciekawe miejsca turystyczne, do których niewątpliwie należą wyspy Skiatos i Trikeri , Wąwóz Enipeaz, boskie źródło Zeusa, antyczne miasteczka Stary Pantaleimon i Litohoro,  kompleksy zamkowe w Platamonas i innych okolicznych miejscowościach.

To wpłynęło pozytywnie na świadomość otaczającego świata przez uczniów, na ich kreatywność, ciekawość, komunikatywność, otwartość a przede wszystkim na umiejętność podejmowania inicjatyw. Przebywanie w  wielokulturowym środowisku otworzyło, młodym, ciekawym świata osobom, drogę do podejmowania kolejnych prób poszerzania horyzontów.

 Uczestnicy praktyk w  Grecji szybko i sprawnie polepszyli znajomość języka angielskiego zarówno w sferze zawodowej jak i w kontaktach interpersonalnych, zapoznali się  z europejskim  rynkiem pracy, podnieśli kompetencje zawodowe oraz międzykulturowe, dobrze  poznali inną kulturę i lepiej zrozumieli  zasady gospodarki rynkowej. To wszystko  spowodowało że w przyszłości otworzą się przed nimi nowe perspektywy a oni sami  będą mogli powiedzieć  otwarcie, że będą  bardziej profesjonalni i będą mieć więcej możliwości.

Skip to content