„Sztuka jest obecnie dla nas pewnego rodzaju orężem w ręku, oddzielać sztuki od miłości ojczyzny nie wolno”.
Jan Matejko
W Powiatowym Zespole Szkół w Chęcinach od 1 października 2024 roku do 7 lutego 2025 roku realizowana była innowacja pedagogiczna z zakresu edukacji historycznej pt.: „Jan Matejko – Historia w ożywionych obrazach”.
Zajęcia innowacyjne miały na celu lepsze zrozumienie zagadnień historycznych poprzez przedstawienie kluczowych momentów historii Polski w formie filmowo „ożywionych” obrazów. Niepowtarzalna forma nauczania aktywizowała uczniów. Młodzież samodzielnie zdobywała wiedzę historyczną wykonując zadania do lekcji. Uczestnicy innowacji analizowali dzieła malarskie, których twórcą był Jan Matejko – malarz, żyjący w okresie XIX wieku. Do ważnych jego obrazów należały m.in.: „Zaprowadzenie chrześcijaństwa”, „Hołd pruski”, „Unia lubelska”, „Jan Sobieski pod Wiedniem”, „Konstytucja 3 maja 1791 roku”. Uczniowie dzięki uczestnictwu w zajęciach poszerzyli zasób słownictwa z zakresu fachowej terminologii malarskiej. Zapoznali się z kulturą i pięknem dzieł sztuki. Zrozumieli znaczenie wielkich wydarzeń historycznych w dziejach Polski, dostrzegli wpływ obrazów na kształtowanie świadomości historycznej. Interpretowali przedstawione w inscenizacji filmowej wypowiedzi „ożywionych” bohaterów obrazu. Poznali sens tworzenia dzieł malarskich przez Jana Matejkę w okresie zaborów – „ku pokrzepieniu serc”. Poszerzyli swoją wiedzę w celu lepszego przygotowania się do egzaminu maturalnego z historii.
Uczniowie uczestniczyli również w wycieczce do Muzeum Narodowego w Kielcach, w którym mogli podziwiać Galerię Malarstwa Polskiego i Europejskiego Sztuki Zdobniczej. Jest to jedna z najlepszych w kraju ekspozycji dzieł sztuki od XVII do połowy XX wieku. Uczestnicy obejrzeli ponad 250 obrazów autorstwa najświetniejszych polskich malarzy (Piotra Michałowskiego, Józefa Chełmońskiego, Jacka Malczewskiego, Stanisława Wyspiańskiego i wielu, wielu innych).