OJCZYZNĘ WOLNĄ POBŁOGOSŁAW PANIE

Jedenastego  listopada 2024 roku  obchodziliśmy sto szóstą  rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę, na którą czekaliśmy przez   sto  dwadzieścia  trzy   lata niewoli. W 1918 roku po zakończeniu pierwszej wojny światowej nasz kraj zaczął   odradzać się  pod dowództwem marszałka Józefa Piłsudskiego.  Dziś My –  Polacy możemy radować się upragnioną wolnością,  dlatego  wyrażamy  wdzięczność tym wszystkim, którzy niestrudzenie przeciwstawiali się zaborcom. Obecnie rodacy  oddają cześć i hołd tym bohaterom poprzez uroczystości patriotyczne, takie jak: marsze, festyny, pikniki oraz modlitwę.

W kościele św. Bartłomieja Apostoła w Chęcinach odbyła się, w okazałej oprawie,  msza święta. Jej niecodzienny  charakter poprzedził występ uczniów ze Szkoły Podstawowej w Chęcinach.

Młodzi artyści  przedstawili program słowno-muzyczny. Następnie zabrał głos burmistrz Gminy i Miasta Chęciny-  pan Robert Jaworski. Zaznaczył,  że naszym obowiązkiem  jest:  dbanie o symbole Ojczyzny, dobro kraju, uczciwa praca, solidarność,  dialog i współpraca. Mocno podkreślił, że Rzeczpospolita będzie taka –  jak „dzieci chowanie”. Powiedział również, że powinnością  każdego Polaka jest zachowanie pamięci  o tych niezwykłych ludziach , którzy zginęli za Ojczyznę po to,  abyśmy my jako spadkobiercy mogli  cieszyć się wolnością i suwerennością.

 

Ksiądz Jan Kukowski w homilii przypomniał  naukę św. Jana Pawła II i to,  że Ojczyznę należy szanować i kochać  jak matkę. Ojczyzna to wszystko, co Polskę stanowi, jej  dzieje  tworzone przez każdego jej syna i każdą córkę od tysięcy lat.

Po zakończonym nabożeństwie wszyscy przemaszerowali pod pomniki bohaterów, którzy polegli  za ojczystą ziemię. Złożono kwiaty i zapalono znicze.  Poczty sztandarowe pod dowództwem komendanta Pierwszej Kampanii Kadrowej –  pana Dionizego Krawczyńskiego przeszły na rondo. Tu dokonano uroczystego odsłonięcia tablicy Pierwszej Kampanii Kadrowej.   Burmistrz –  pan Robert Jaworski zaznaczył, że nazwa tego miejsca ma nam przypominać, że 106 lat temu do  Chęcin wkroczyli  Legioniści, którzy w walce  o wyzwolenie Polski  poświęcili najcenniejszy skarb – własne życie.

      Młodzież z Powiatowego Zespołu Szkół w Chęcinach wraz z dyrektorem –  panią Haliną Kołodziejczyk  także upamiętniła owe przeżycia   sprzed ponad wieku, kiedy  Polska znowu znalazła się na mapach świata.

Skip to content