Drugiego czerwca 2025 roku, w osiemdziesiątą pierwszą rocznicę pacyfikacji Chęcin, upamiętniono pomordowanych przez Niemców polskich patriotów, którzy dzielnie stawiali opór nieprzyjacielowi. Wróg w odwecie za udaną akcję przeprowadzoną przez partyzantów terenu chęcińskiego na Czerwonej Górze, zemścili się na mieszkańcach miasta.
W nocy z pierwszego na drugiego czerwca 1944 roku hitlerowcy otoczyli miasto. Rozpoczęli wyprowadzanie mieszkańców z domów i zgromadzili ich na rynku. W osiemdziesiątą pierwszą rocznicę pacyfikacji Chęcin władze miasta, powiatu, mieszkańcy Chęcin i uczniowie oddali hołd zabitym bohaterom podczas mszy świętej w kościele św. Bartłomieja Apostoła. Następnie wszyscy uczestnicy tej wyjątkowej uroczystości przeszli pod pomniki – przypominające o tym brutalnym działaniu na ludności cywilnej. Złożono kwiaty i zapalono znicze.
Burmistrz Gminy i Miasta Chęciny Robert Jaworski powiedział, że to wydarzenie na zawsze wpisało się w lokalną pamięć. To dzień refleksji, zadumy i żałoby. To lekcja dla młodego pokolenia, ale też dla nas, abyśmy pamiętali jak ważny jest pokój.
Ks. Jan Kukowski, w czasie homilii nawiązał do wiary. Podkreślił, że my jesteśmy odpowiedzialni za dobro i zło. Ci, którzy wszczynają wojny poniosą odpowiedzialność przed przyszłymi pokoleniami, ale głównie przed Bogiem.
Zaprosił wszystkich do modlitwy za poległych drugiego czerwca 1944 roku w Chęcinach i za wszystkie ofiary drugiej wojny światowej.
W obchodach upamiętniających osiemdziesiątą pierwszą rocznicę pacyfikacji Chęcin, wzięła udział młodzież z Powiatowego Zespołu Szkół w Chęcinach im. Władysława Łokietka wraz z dyrektor Haliną Kołodziejczyk.