PROJEKT POLSKO –LITEWSKI

W dn. 04.03.-11.03.2023 uczniowie Powiatowego Zespołu Szkół w Chęcinach uczestniczyli projekcie Erasmus + w Poroninie.

Przedsięwzięcie zostało przeprowadzone dzięki STOWARZYSZENIU RAZEM MOŻEMY WIĘCEJ, zrzeszającemu dyrekcję i nauczycieli naszej placówki, założonemu w celu wspierania pracy szkoły.

20 uczniów PZS w Chęcinach wraz z grupą 20 osób ze szkoły średniej w Solecznikach na Litwie  realizowało zamierzenie pod hasłem:

Eko –przygoda z dobrym sąsiadem- żyj aktywnie i odżywiaj się zdrowo-zrób to dla siebie!

Wszyscy byli zakwaterowani w Ośrodku Gastronomiczno-Wypoczynkowym Baca w Poroninie. Tutaj też odbywały się zajęcia wynikające z założeń merytorycznych pomysłu:  wykład oraz opracowanie planu treningowego dla nastolatków  przez trenera i  instruktora fitness, ćwiczenia praktyczno-teoretyczne z dietetyki i ekologii, szkolenia w języku angielskim dotyczące ekologii i zdrowego odżywiania się  oraz  ruchowo-sportowe – fitness z elementami tańca. Teoretyczna wiedza ekologiczna została przełożona  na działania praktyczne, w celu zwiększenia świadomości młodzieży i zaangażowania jej w dbałość o środowisko. We współpracy z Urzędem Gminy w Poroninie młodzież przystąpiła  do  kilkugodzinnej akcji sprzątania tamtejszego terenu. Pani Wójt udzieliła  wsparcia i chętnie wyraziła zgodę na doposażenie 40-osobowego zespołu  w worki na śmieci oraz rękawice.

Poza spotkaniami edukacyjnymi, uczestnicy mieli zagwarantowane atrakcje związane ze sportem i ruchem na świeżym powietrzu – spacer po Dolinie Kościeliskiej w Tatrzańskim Parku Narodowym, rekreację w Termach Chochołowskich, wizytę w Zakopiańskiej Snowlandii. Poznawali walory krajoznawcze okolicy. Odwiedzili królewskie miasto Kraków, podziwiali piękno polskich Tatr z Gubałówki. Rozwijali kompetencje miękkie, w tym wypadku dotyczące  komunikacji i współpracy. Podopieczni w 4-osobowych grupach wykonali zadanie na Krupówkach. Polegało ono na przeprowadzeniu krótkiego wywiadu z przypadkowymi przechodniami, aby zbadać nawyki żywieniowe Polaków.

Projekt obfitował zarówno w aktywności  stricte edukacyjne, jak i sportowo- rekreacyjne oraz kulturoznawcze.

Skip to content