27 września 2023 roku uczniowie klas: 5IEO, 4PH i 2PS wzięli udział w upamiętnieniu obchodów Polskiego Państwa Podziemnego.
Interesującą lekcję na ten temat przeprowadził pracownik Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach. Uczniowie po wysłuchaniu prelekcji wzięli udział w quizie.
Na obszarze niemieckiej okupacji w Polsce w działania konspiracyjne zaangażowały się setki tysięcy obywateli. Wśród nich dużą część stanowili wychowani w II Rzeczypospolitej w duchu patriotyzmu młodzi ludzie. Polski ruch oporu, stworzony jeszcze w 1939 roku i podporządkowany rządowi w Londynie, obejmował niemal wszystkie dziedziny życia. Wszechstronność polskiego ruchu konspiracyjnego sprawiła, że jego struktury nazwano Polskim Państwem Podziemnym. Ruch ten składał się z dwóch pionów:
1. wojskowego, w którym zajmowano się walką z okupantem, akcjami dywersyjnymi, działaniami propagandowymi i wywiadowczymi,
2. cywilnego zarządzającego podziemną administracją terenową oraz sądami, które wydawały wyroki na zdrajców i niemieckich funkcjonariuszy, publikującego podziemną prasę, organizującego tajne nauczanie.