Tegoroczne praktyki W Grecji w ramach programu Erasmus+

Uczniowie z Powiatowego Zespołu Szkół w Chęcinach przebywali w dniach od 30 kwietnia do 13 maja 2023 roku na praktykach w Grecji.

Dwadzieścia siedem osób z technikum mechanicznego, informatycznego, urządzeń i systemów energetyki odnawialnej zdobywało wiedzę i umiejętności oczekiwane przez współczesny rynek pracy. Wyjazd został zorganizowany w ramach programu ERASMUS +.

W okresie dwóch tygodni, poza kształceniem zawodowym, pogłębiali swoją świadomość społeczną i kulturową. Młodzież była zakwaterowana w jednym z najbardziej atrakcyjnych obszarów kraju – na Riwierze Olimpijskiej. Miejscem docelowym podróży była miejscowość Leptokaria i hotel New Delphi plus.

Pod czujnym okiem profesjonalistów – chłopcy i dziewczęta zdobywali, w lokalnych firmach, zgodnie ze swoim kierunkiem kształcenia – kompetencje zawodowe. Przyswajali nowe technologie, poznawali urządzenia, opanowywali procesy. Praktyki w nowoczesnych greckich zakładach umożliwiły uczniom styczność z technologiami niedostępnymi jeszcze

w Polsce. Jednocześnie młodzi ludzie nauczyli się pracy zespołowej. Nabrali pewności siebie i stali się bardziej kreatywni i zorganizowani.
Wzbogacali słownictwo, terminologię specjalistyczną w dwóch językach – polskim i angielskim. Takie doświadczenie znacząco wzmocni ich przygotowanie do wykonywania poszczególnych zawodów. Zagwarantuje uzyskanie odpowiedniej pracy w przyszłości.
Przebywający w przepięknym regionie południa Europy, mieli sprzyjające
możliwości do zgłębienia jej niezwykłych uroków, jak chociażby: Meteory, wyjątkowych
miejsc turystycznych , do których niewątpliwie należą : miasto Thessaloniki, wyspa Skiatos, Wąwóz Enipeas, boskie źródło Zeusa, antyczne miasteczka Stary Pantaleimon i Litochoro, kompleksy zamkowe w Platamonas i inne okoliczne miejscowości. W wolnych chwilach relaksowali się na plaży.

Oprócz tego wizytowali grecką olejarnię. Śledzili w niej proces powstawania oliwy z oliwek .Zapoznali się również z całą linią technologiczną w zakładzie produkującym ser Feta.

Wrażenia wyniesione z takiego niezwykłego kontaktu z ludźmi, techniką i naturą wpłyną zapewne pozytywnie na rozumienie otaczającego świata przez uczniów, na ich operatywność, dociekliwość, komunikatywność, otwartość a przede wszystkim na umiejętność podejmowania inicjatyw.
Wielokulturowe środowisko otworzyło młodym, ciekawym świata
osobom, drogę do podejmowania kolejnych prób pogłębiania wartościowego zasobu wiadomości.