W dniach 19 -20 października kolejna grupa uczniów PZS w Chęcinach z liceum i technikum przebywała na wycieczce w Warszawie.
Wyprawa miała cel edukacyjny, więc niemal od samego przybycia do stolicy uczniowie udali się na zwiedzanie Pałacu w Wilanowie. Tu poczuli się jak król Jan III Sobieski – pogromca Turków spod Wiednia, który w 1683 roku zatrzymał ich pochód przez Europę.
W barokowej perełce zobaczyli apartamenty króla i królowej Marii Kazimiery, a wśród nich Gabinety Chiński, Holenderski, Starożytności i Muzeum Potockich. Zatrzymali się też na dłużej w Sali Białej, aby obejrzeć wizerunki kolejnych właścicieli obiektu oraz osób z nimi związanych.
Zwrócili też uwagę na piękny, XVII-wieczny zegar słoneczny umieszczony na tylnej fasadzie siedziby ówczesnego władcy.
Następnie złożyli wizytę w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, w niezwykłym miejscu, w wyjątkowej lokalizacji. Zasłyszeli tysiącletnią historię opowiedzianą w centrum Warszawy – na terenie przedwojennej dzielnicy zamieszkałej głównie przez Żydów, a w czasie wojny przekształconej przez Niemców w getto. Muzeum przywraca pamięć o ich bogatej kulturze i dziedzictwie. Budynek skrywa wiele symboli i znaczeń np.: główny hol „rozcina” gmach od podziemi aż po dach, oznaczając pęknięcie, jakie w historii polskich Żydów spowodowała Zagłada. Na szklanych taflach pokrywających elewacje widnieje hebrajske słowo Polin, co znaczy „Polska” lub „tu odpoczniesz”.
Wieczór spędzili w Teatrze Muzycznym Roma na spektaklu „We will rock you” – brytyjskim musicalu z piosenkami legendarnej grupy QUEEN i librettem Bena Eltona. Akcja przedstawienia dzieje się w zglobalizowanym świecie przyszłości. Kilkoro buntowników, którzy w tajemnicy kultywują pamięć o przeszłości, nie chce pogodzić się z ponurą egzystencją i podejmuje walkę o wolność, miłość i rocka.
W czasie tego wyjazdu uczniowie poznali także Muzeum Powstania Warszawskiego
upamiętniające największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie podczas II wojny światowej. Zetknęli się z multimedialną ekspozycją, oddającą klimat powstańczej Warszawy, militarne dzieje 63 dni walk i życie codzienne ludności cywilnej. Spacerując po granitowym bruku wśród gruzów zniszczonej stolicy, posłuchali opowieści powstańców i obejrzeli powstańcze pamiątki.
Na zakończenie odbyli spacer po Starym Mieście, wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO, zachwycającego kolorowymi kamienicami i wyjątkową atmosferą wąskich uliczek.
Dwa dni minęły szybko i obfitowały w różnorodne doznania. Pozwoliły także zacieśnić więzy koleżeńskie.