X Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi

W dniu 23 września 2022 w Powiatowym Zespole Szkół w Chęcinach w ramach X Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi dr n.med. Jakub Spałek, koordynator Programu profilaktyki nowotworów głowy i szyi z Kliniki Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi Świętokrzyskiego Centrum Onkologii wygłosił wykład dla młodzieży na temat czynników ryzyka i profilaktyki nowotworów głowy i szyi.

 Tegoroczna edycja kampanii pod hasłem: “Najwyższy czas ZROZUMIEĆ NOWOTWORY GŁOWY I SZYI” była okazją do promocji nowoczesnych ośrodków zajmujących się leczeniem chorych z nowotworami głowy i szyi oraz szansą na zapoznanie się z zasadami wczesnego wykrywania chorób nowotworowych.

Nowotwory głowy i szyi stanowią ponad 5% wszystkich zarejestrowanych w naszym kraju nowotworów złośliwych. W Polsce, w ostatnich latach zachorowania szacuje się 6000 przypadków rocznie. Do czynników zwiększonego ryzyka zachorowania na raka głowy i szyi należą: narażenia na tytoń, nadużywanie alkoholu, ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe (UV), zakażenia wirusowe oraz czynniki środowiskowe. Objawy nowotworów regionu głowy i szyi różnią się w zależności od ich pierwotnej lokalizacji. Zwykle symptomy mają charakter dolegliwości bólowych, owrzodzenia, nacieku, zaburzeń oddychania, połykania i mowy. Nowotwory głowy i szyi mogą powodować zaburzenia wzorku, węchu i smaku. Szacuje się, że w około 70 proc. przypadków przyczyną nowotworów jamy ustnej i gardła środkowego jest zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV).

Skip to content