Dziesiątego grudnia 2024 roku uczniowie klasy III PS po omówieniu „Potopu” wybrali się do Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku. Tego dnia weszli też na Górę Perzową.
Do położonego na skarpie pałacyku pisarza uczestnicy wyprawy udali się z parkingu piękną aleją lipową. Dowiedzieli się, że majątek w Oblęgorku został ofiarowany Henrykowi Sienkiewiczowi przez społeczeństwo polskie w 1900 roku z okazji jubileuszu 25–lecia pracy literackiej. Na parterze poznali mieszkanie pierwszego polskiego Noblisty z 1905 roku , w tym:
– gabinet, którego ogromną zaletą jest to, że udało się go wypełnić oryginalnymi meblami, stanowiącymi własność pisarza. Tu obok solidnego dębowego biurka, przy którym powstawała powieść „W pustyni i w puszczy” stoi biureczko mahoniowe. Jest to mebel należący do pierwszej żony Sienkiewicza, przy którym napisał wiele rozdziałów „Trylogii”. Salon – w nim skupiało się rodzinne i towarzyskie życie mieszkańców Oblęgorka,
– jadalnię, czyli wnętrze wyposażone w dębowy stół z krzesłami oraz jesionowy kredens pochodzące z posagu pierwszej żony, orzechowy bufecik i jasną trójdzielną szafę,
– palarnię,
– sypialnię – uwagę zwiedzających przyciągnęło drewniane, rzeźbione łóżko autora powieści historycznych. Młodzież zapoznała się także z nowoczesną multimedialną wystawą biograficzno-literacką umieszczoną na piętrze obiektu.
Wszyscy oczarowani wnętrzami i otoczeniem Muzeum Henryka Sienkiewicza – tworzącego „ku pokrzepieniu serc”, wyruszyli czerwonym szlakiem do Rezerwatu Przyrody- Perzowa Góra. Leży on w granicach Suchedniowsko – Oblęgorskiego Parku Krajobrazowego. Obejmuje Górę Perzową o wysokości 395 m n.p.m. oraz znaczne fragmenty jej zboczy. W unikatowym miejscu wycieczkowicze zauważyli zbiorowiska leśne z prawnie chronionymi i rzadkimi gatunkami roślin. W szczytowej części wzniesienia dotarli do jaskini szczelinowej – Groty Świętej Rozalii z kaplicą św. Rozalii, z którą wiążą się tradycje kulturowe.
Po zejściu ze szlaku uczniowie zadowoleni i pełni wrażeń powrócili do szkoły.