KONKURS WIEDZY O NSZZ „SOLIDARNOŚĆ”

27 marca 2023 roku w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach odbył się finał XIX edycji Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o NSZZ „Solidarność”.

Organizatorami konkursu skierowanego do uczniów szkół średnich województwa świętokrzyskiego są Region Świętokrzyski NSZZ „Solidarność” i Świętokrzyskie Kuratorium Oświaty. Patronat nad konkursem objął przewodniczący „Solidarności” Piotr Duda, a patronat medialny – „Tygodnik Solidarność”.

Tematyka konkursu dotyczyła związków zawodowych a szczególnie NSZZ „Solidarność”, ale w znacznym zakresie obejmowała zagadnienia związane z najnowszą historią Polski oraz wiedzą o społeczeństwie. W swej tematyce konkurs odnosił się także do historii i współczesności ruchu związkowego w kraju i na świecie. W związkowym temacie dotyka teoretycznych podstaw funkcjonowania związków zawodowych, w tym również uniwersalnych celów i funkcji związków zawodowych. Ponadto dotyczy zagadnień związanych z prawem pracy oraz bezpieczeństwem pracy.

Do eliminacji szkolnych przystąpiło 369 uczniów z 24 szkół, z których 56 zakwalifikowało się do egzaminu finałowego. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród dla zwycięzców odbędzie się 28 kwietnia w siedzibie Enea elektrowni Połaniec S.A. w Zawadzie.

Naszą szkołę w finale reprezentował Piotr Pabjan z klasy 4 ieo Technikum. Trzymamy mocno kciuki i mamy nadzieję, że Piotr uplasuje się na wysokim miejscu.