Twój świadomy wybór – program profilaktyki nowotworów głowy i szyi

W ramach VII Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi w dniu 20 września 2019r. w Świętokrzyskim Centrum Onkologii odbyło się spotkanie edukacyjne pn. „Nowotwory głowy i szyi – warto rozmawiać”, w którym uczestniczyli uczniowie klas pierwszych Powiatowego Zespołu Szkół w Chęcinach. Wzięli oni udział w wykładzie pn. „Dlaczego warto rozmawiać o profilaktyce nowotworów głowy i szyi w szkołach?”, którego autorem był dr Sławomir Okła, kierownik Kliniki Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi i jednocześnie kierownik projektu „Twój świadomy wybór – program profilaktyki nowotworów głowy i szyi”.

Celem tego projektu  jest wdrożenie programu profilaktycznego umożliwiającego wczesne wykrywanie nowotworów głowy i szyi, objęcie pacjentów z grupy ryzyka kompleksową opieką wysokospecjalistycznego ośrodka, jakim jest Świętokrzyskie Centrum Onkologii oraz prowadzenie działań edukacyjnych podnoszących świadomość społeczną w zakresie tych schorzeń. Chodzi przede wszystkim o zwiększenie świadomości społecznej i wcześniejsze wykrywanie nowotworów głowy i szyi.

Wysoka zachorowalność na nowotwory głowy i szyi spowodowana jest nadużywaniem kancerogenów, głównie tytoniu. Jak podkreślił kierownik projektu, palenie tytoniu w powiązaniu z nadużywaniem alkoholu dramatycznie zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwory głowy i szyi. Samo palenie tytoniu zwiększa to ryzyko 30 – krotnie, samo nadużywanie alkoholu 10 – krotnie, natomiast alkohol w połączeniu z papierosami podwyższa ryzyko aż 300 – krotnie.

Spotkanie edukacyjne pomogło młodzieży zdobyć szerszą wiedzę o chorobach nowotworowych głowy i szyi, wzmocnić motywację do zmiany zachowań i eliminowania czynników ryzyka oraz zwiększyć świadomość w zakresie wczesnego rozpoznawania objawów nowotworów.