UCZCZENIE DRUGIEGO CZERWCA 1944 ROKU

Niemcy w odwecie za udaną akcję przeprowadzoną przez partyzantów terenu chęcińskiego na Czerwonej Górze, zemścili się tego dnia na mieszkańcach Chęcin.

Obchody drugiego czerwca 1944 roku, oddające hołd pomordowanym, przez niemieckiego okupanta, patriotom polskim, rozpoczęto Mszą Świętą w kościele św. Bartłomieja Apostoła w Chęcinach.

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Chęcinach przedstawili program słowno-muzyczny, mówiący o wydarzeniach sprzed 79 lat.

Po zaprezentowaniu części artystycznej, głos zabrał burmistrz Gminy i Miasta Chęcin pan Robert Jaworski. Podkreślił potrzebę takich uroczystości, w celu przypominania młodym ludziom o okrucieństwie wroga. Zwrócił uwagę na rangę promowania patriotyzmu i miłości do Ojczyzny.

Po uroczystym wprowadzeniu o charakterze historycznym odbyła się Msza Święta pod przewodnictwem ks. Jana Kukowskiego, który nawiązał do naszej wiary. Zaznaczył, że to my jesteśmy odpowiedzialni za dobro i zło. Podkreślił, że Ci, którzy wszczynają wojny, poniosą odpowiedzialność przed przyszłymi pokoleniami, ale głównie przed Bogiem. Zaprosił wszystkich do modlitwy za pomordowanych drugiego czerwca 1944 roku w naszym mieście i za wszystkie ofiary kataklizmu dziejowego.

Pod koniec Mszy Świętej odbył się Apel Poległych – odczytano nazwiska wszystkich pomordowanych tego tragicznego dnia.

W dalszej części uroczystości wszyscy uczestnicy przeszli pod pomniki – upamiętniające wojenne wydarzenia.

W obchodach wzięła udział młodzież z Powiatowego Zespołu Szkół w Chęcinach wraz z panią dyrektor Haliną Kołodziejczyk i wicedyrektor Elżbietą Skucińską. Reprezentanci szkół

z Gminy i Miasta Chęciny wyrazili wdzięczność tragicznie poległym bohaterom, dzięki którym dziś żyjemy w wolnej i niepodległej Ojczyźnie.

Elżbieta Grzywa