Weź Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa i… czytaj

Sfinalizowaliśmy w naszej szkole kolejny ważny projekt. Przyznane pieniądze zostały rozdysponowane i wydane, a była to niemała kwota 15 tysięcy złotych. To już druga edycja projektu Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, w którym nasza szkoła uczestniczyła. Nie byłoby tego bez życzliwości i wsparcia dyrektor Haliny Kołodziejczyk, Rady Rodziców i uczniów, a dokładnie ich podpowiedzi i czytelniczej wrażliwości.

Głównym założeniem Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021 – 2025 Priorytetu 3, bo o nim mowa, było wsparcie działań proczytelniczych szkoły – Powiatowego Zespołu Szkół w Chęcinach, czyli biblioteki szkolnej, koordynującej wszelkie w tym zakresie działania. Polegały one na dofinansowaniu zakupu książek – nowości wydawniczych, publikacji z zakresu historii Polski XX wieku, lektur i innych wydawnictw, zaspokajających czytelnicze oczekiwania młodzieży. Ponadto część pieniędzy przeznaczono na zakup nowych elementów wyposażenia biblioteki szkolnej. Stąd w bibliotece będzie drukarka, która będzie obsługiwać wszystkie czytelnicze wydarzenia (ogłoszenia, karty, teksty na tablice korkowe, wewnątrz i na zewnątrz, biblioteki) oraz inne przedsięwzięcia promujące czytanie, literaturę oraz spotkania okołoczytelnicze, realizowane w ramach głośnego czytania, czy Tygodni Kultury Języka. Każdy znajdzie coś dla siebie. Jeden Trylogię Jennifer Lynn Barnesa: The Inheritance Games , sagę Andrzeja Sapkowskiego Wiedźmin, inny czytelnik wyszuka nowości (Żulczyk, Tokarczuk, Rudzka, Myśliwski) polskiej prozy albo klasykę (Dołęga Mostowicz, Rodziewiczówna). Znajdziemy także interesujące tytuły arcyciekawej literatury japońskiej, znane powieści Kena Folletta i Gabriela G. Marqueza. Historia Polski nie będzie mieć tajemnic, by wspomnieć tylko: Jerzego Pertka ORP Orzeł (tajemnicze, dramatyczne i fascynujące losy polskiego okrętu podwodnego w czasie II wojny światowej), biografia Jana Nowaka Jeziorańskiego, książki o rotmistrzu Witoldzie Pileckim, zbrodni katyńskiej i zbrodni na Wołyniu. Zakupiono 678 książek, w tym 270 lektur. Wprowadzenie ich wszystkich do szkolnego księgozbioru może potrwać trochę, ale niedługo będą gotowe do wypożyczania. Dopełnieniem jest projektor wideo Philips, który stwarza możliwości różnorodnych form odwiedzania bibliotek cyfrowych (dają możliwość przeglądania i czytania tekstów przekształconych w dokumenty zdigitalizowane), a ich zasoby nieustannie rosną; warto wymienić portal WolneLektury, tak nieoceniony czasami dla ucznia. Zasoby bibliotek cyfrowych to nie literatura piękna, ale także literatura techniczna (przydatna dla uczniów szkół technicznych). Chciałoby się tylko dodać: przyjdź, wypożycz i czytaj.