XXXII Tydzień Kultury Języka w Powiatowym Zespole Szkół w Chęcinach

Nasza szkoła po raz kolejny włączyła się w obchody święta w województwie świętokrzyskim – XXXII Tygodnia Kultury Języka, zainicjowanego przez Instytut Językoznawstwa i Literaturoznawstwa Uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego w Kielcach. Przedsięwzięcie odbywało się w terminie 11-16 marca, a motywem przewodnim tegorocznej imprezy był cytat z autobiografii Marka Hłaski „Piękni, dwudziestoletni”: „Życie, które mi dano, jest tylko opowieścią; ale jak ja ją opowiem, to już moja sprawa. Jedynie o to mi chodzi”.

Język polski ma długą i bogatą historię, odgrywającą ważną rolę w kształtowaniu kultury oraz tożsamości narodowej Polski. Dlatego już po raz 32. zorganizowano Tydzień Kultury Języka.

To niebagatelne wydarzenie, bo – dobra i skuteczna komunikacja ma ogromny wpływ na nasze szczęśliwe życie. Posługiwanie się językiem to kluczowy element nawiązywania i utrzymywania relacji, a to właśnie świadczy o jakości naszej egzystencji .

Z tej okazji dyrektor szkoły – Halina Kołodziejczyk dokonała uroczystego otwarcia XXXII Tygodnia Kultury Języka w naszej placówce.

11 marca przebiegał pod hasłem „Bohater literacki na wybiegu”. Chętni uczniowie dokonywali prezentacji wybranej postaci literackiej z dowolnej lektury. Zadbali o charakteryzację, przebranie, choreografię. Zgromadzona publiczność bezbłędnie rozpoznała: Antygonę, Prometeusza, Rolanda, Demeter czy boginię Nike a także kusicielki „Makbeta”.

13 marca został przeprowadzony XIV Powiatowy Konkurs Ortograficzny dla uczniów szkół podstawowych oraz młodzieży PZS w Chęcinach. Wśród rywalizujących byli przedstawiciele szkół z: Bolmina, Chęcin, Polichna, Starochęcin i Wolicy.

A oto wyniki, w kategorii:

szkoły podstawowe

1. Helena Bień – SP w Bolminie
  2. Amelia Stęplewska – SP w Wolicy
  3. Paulina Kowal – SP w Polichnie

Wyróżnienia:

1. Maja Dulny – SP w Chęcinach
  2. Wojciech Wawrzaszek – SP w Polichnie

szkoła średnia

1. Jakub Wawrzycki – uczeń klasy V IEO
  2. Gabriela Polit – uczennica klasy IP
  3. Aleksandra Jakubowska – uczennica klasy II TI

Wyróżnienia:

1. Krystian Turek – uczeń klasy ITEM
  2. Miłosz Partyka – uczeń klasy I TI

Tegoroczna idea XXXII edycji Tygodnia Kultury Języka skupiała uwagę na szeroko pojętej sztuce opowiadania historii, której celem było konstruowanie i przedstawianie narracji w taki sposób, by wywołać emocje, budować napięcie i utrzymywać uwagę odbiorców. Snucie opowieści (storytelling) to metoda dydaktyczna wrażliwa na język i emocje, budująca wyobraźnię, kreatywność, krytyczne myślenie i umiejętność współpracy w grupie.

Nauczyciele poloniści zaproponowali odświeżenie języka opowieści, podań, mitów, sag. Dziewięć zespołów wzięło udział w „Pojedynku na historię” i tworzyło własne, niepowtarzalne i wyjątkowe wypowiedzi na temat – „Król Władysław Łokietek przybywa z wizytą do naszej szkoły”.

O kulturze języka warto pamiętać codziennie, bo to właśnie komunikacja ma ogromny wpływ na nasze… szczęście. Pięknie jest wysławiać się i pisać poprawnie. To był tydzień święta polszczyzny, jak podkreśliła prof. Marzena Marczewska z Instytutu Literaturoznawstwa i Językoznawstwa.

Dziękujemy Starostwu Powiatowemu w Kielcach oraz burmistrzowi Gminy i Miasta Chęciny za objęcie patronatem tego wydarzenia i ufundowanie nagród.

Dziękujemy również wszystkim uczestnikom za udział oraz  wspaniałą zabawę.

Gratulujemy zwycięzcom XIV Powiatowego Konkursu Ortograficznego i życzymy dalszych sukcesów.